9.-luokkalaiset juhlivat itsenäisyyttä

pe 2. joulukuuta 2022 15.35.00

Kempeleen ysiluokkalaisten perinteinen itsenäisyyspäivän juhlavastaanotto järjestettiin perjantaina 2.12.2022 Linnakangassalissa.

Kättelyjonossa oli jälleen noin 400 reipasta kempeleläisnuorta. Kunnan tervehdyksen tilaisuuteen toi valtuuston puheenjohtaja Pia Hanski. Veteraanin puheenvuorosta puolestaan vastasi 99-vuotias kunnallisneuvos Onni Toljamo. Nuorisopalveluiden päällikkö Heidi Alatalo julkisti Kempeleen Vuoden Nuoren 2022, joka on tänä vuonna Vanessa Väliaho. Hän käytti aiemmin tilaisuudessa myös nuoren puheenvuoron. Kempele-Seuran tervehdyksen lausui seuran puheenjohtaja Elisa Tervonen. Musiikista tilaisuudessa vastasivat puhallinorkesteri Viventi Sauli Orbinskin ja Esa Lapin johdolla, sekä Linnakankaan koulun upea kuoro Eija Ruotasen johtamana ja Ulla-Maija Bromanin säestämänä. Linnakankaan koulun 8. luokan draama- ja musiikkiryhmä esittivät vaikuttavan esityksen ”Pohjola” (ohjaus Kaisa Kuha ja Eija Ruotanen). Tilaisuuden lopuksi nautittiin juhlakahvit.