Kunnanhallitus

Kokousaikataulu 2020 

  • ma 13.1. klo 16
  • ma 27.1. klo 16
  • ma 10.2. klo 16
  • hallituksen seminaari to 20. - pe 21.2.
  • ma 24.2. klo 16
  • ma 16.3. klo 16
  • ti 24.3. klo 15
  • ma 30.3. klo 12 (TP2019)
  • ti 14.4. klo 16
  • ma 27.4. klo 16
  • ma 11.5. klo 16
  • ma 25.5. klo 16 (osavuosikatsaus 1-4/2020)
  • ma 15.6. klo 12
  • ma 10.8. klo 16
  • ma 24.8. klo 16
  • ma 7.9. klo 16
  • ma 21.9. klo 16
  • ma 5.10. klo 14 (osavuosikatsaus)
  • ma 26.10. klo 16
  • ma 2.11. klo 8 (vero%)
  • ma 16.11. klo 9 (TA2021)
  • ma 30.11. klo 16
  • ma 14.12. klo 16

Kokoukset alkavat pääsääntöisesti maanantaisin klo 16.00.

Valtuuston puheenjohtajilla on läsnäolo- ja puheoikeus kunnanhallituksen kokouksissa.

Kunnanhallituksen jäsenet toimikaudella 1.6.2017 - 31.5.2021

Kunnanhallituksen jäsen Henkilökohtainen varajäsen
Ollikainen Antti pj. Juvani Tapio
Neitola Petra Huusari Minna
Juvani Kaisu Sipilä Minna-Maaria
Tahkola Arto Jarva Pasi
Heikkilä Seppo Sankilampi Pertti
Kumpulainen Rita vpj. Laine Sanna
Juopperi Raija 1.6.2017 - 31.5.2019 Alahuhtala Keijo
Etelä Jouko 1.6.2019 - 31.5.2021 Alahuhtala Keijo
Hanski Pia 1.6.2017 - 31.5.2019 Pakarinen Henriikka
Pakarinen Henriikka 1.6.2019 - 31.5.2021 Malkamäki Janne
Halunen Janne Hämäläinen Arto

Lisätietoja kunnanhallituksen asioissa antaa hallintojohtaja Virva Maskonen (p. 044 497 2238).

Kunnanhallituksen jaosto käsittelee viranhaltijoiden päätöksistä tehdyt oikaisuvaatimukset, jotka erityislakien tai asetusten mukaan on osoitettava kunnan monijäseniselle toimielimelle. Lisäksi jaosto tekee erityislakien tai asetusten mukaiset yksilöpäätökset, ellei päätösvalta kuulu viranhaltijalle, ja tekee päätökset perusopetuslain 36 §:n ja lukiolain 26 a §:n mukaisesta oppilaan erottamisesta määräajaksi.

Kunnanhallituksen jaoston esityslistat ja pöytäkirjat ovat salaisia.

Kunnanhallituksen jaoston jäsenet 1.6.2017 - 31.5.2021

Varsinaiset jäsenet

  • Kaisu Juvani, pj.
  • Seppo Heikkilä
  • Pia Hanski 1.6.2017 - 31.5.2019
  • Henriikka Pakarinen 1.6.2019 - 31.5.2021
  • Rita Kumpulainen, vpj.
  • Janne Halunen

Varajäsenet

  • Minna-Maaria Sipilä
  • Arto Tahkola
  • Henriikka Pakarinen 1.6.2017 - 31.5.2019
  • Janne Malkamäki 1.6.2019 - 31.5.2021
  • Raija Juopperi 1.6.2017 - 31.5.2019
  • Jouko Etelä 1.6.2019 - 31.5.2021
  • Arto Jalonen

Lisätietoa