Johtoryhmän blogi: kunnanjohtaja - Suksimalla yliopistolle
pe tammik. 23 15:13:00 2026
Oulun yliopiston hallitus pudotti loppusyksyllä pienimuotoisen uutispommin: yliopisto aloittaa hankesuunnittelun kampuksen vaiheittaisesta siirtämisestä Linnanmaalta lähemmäs keskustaa, Kontinkankaalle, aivan Oulun yliopistollisen sairaalan kupeeseen. Lisäksi yliopisto aloittaa Oulun ydinkeskustaan sijoittuvan ”Tieteen olohuoneen” valmistelun.
Päätös perustuu kolmen vaihtoehtoisen kampusskenaarion vertailuun, johon kiteytyvät kiinteistöstrategiatyön tilaselvitykset, talouslaskelmat, riskiarviot, rakennusten ympäristöluokitukset sekä kampusten sijaintipaikkojen analyysit. Yliopisto arvioi saavuttavansa valitulla kiinteistöstrategiavaihtoehdolla vähintään 200 miljoonan euron säästöt tulevien vuosikymmenien aikana. Yliopiston kampushanke on toteutusaikataulultaan noin kymmenen vuoden projekti. Uuden kampuksen huoneistopinta-ala on noin 75 000 neliömetriä, mikä on noin 40 prosenttia vähemmän kuin nykyisin Linnanmaalla.
Yliopiston halu siirtyä lähemmäs Oulun keskustaa ei tullut tällä kertaa aivan puskista. Asia oli ensikerran tapetilla isosti jo muutama vuosi sitten, kun Yliopisto ilmoitti tavoittelevansa muuttoa Raksilan alueelle. Keskellä koronakriisiä tämä uutinen synnytti isoja laineita. Hankkeen tueksi ilmaantui nopeasti nimekkäitä puolestapuhujia. Sen vastustajatkaan eivät jääneet odottelemaan, vaan järjestäytyivät pikavauhtia Pro Linnanmaa -liikkeeksi. Poterot kaivettiin viivytyksettä, ja ilmaan alkoi singota totuuksia puolin ja toisin. Nyt muutama vuosi myöhemmin keskustelu on jäänyt huomattavan maltilliseksi, ainakin toistaiseksi.
Nykyistä Linnanmaan suurkampusaluetta on kehitetty järjestelmällisesti vuosikymmeniä, myös ammattikorkeakoulu siirsi toimintonsa yliopiston kanssa saman katon alle viisi vuotta sitten. Maailma kuitenkin muuttuu, tarpeet muuttuvat ja näkymä tulevaisuudesta, isosta kuvasta, jalostuu. Yliopisto tavoittelee hankkeella toiminnan vaikuttavuuden ja tehokkuuden lisäksi myös muun muassa parempaa opiskelija- ja kaupunkikokemusta, lisää vetovoimaa, mutkattomampaa saavutettavuutta, pääsyä kaupungin ytimeen lähemmäs palveluja ja sijoittumista tarkoituksenmukaisempiin ja terveisiin tiloihin.
On selvää, että yliopiston sijainnilla on merkitystä – erityisesti Oululle, mutta myös kempeleläisille. Oulun yliopisto ja Oulun ammattikorkeakoulu tarjoavat kempeleläisnuorille jo nyt vetovoimaiset, laadukkaat ja laaja-alaiset mahdollisuudet askeltaa polkuaan kohti unelmiaan. Kempeleläisnäkökulmasta yliopiston siirtyminen Linnanmaalta Kontinkankaalle toisi yliopiston vain reilun kymmenen minuutin päähän Kempeleen keskustasta ja olisi loistavasti saavutettavissa niin junalla, bussilla, autolla, pyörällä kuin lenkkitossuilla. Talvisin yliopistolle pääsisi suksimallakin, yliopiston varaaman tontin kupeeseen kun vedetään jo nyt ladut Kempeleestä saakka.
Erinomainen saavutettavuus mahdollistaisi entistä useammalle korkeakoulunuorelle opiskeluaikaisen asumisen ja elämisen kotikunnassaan. Uusi sijainti lähempänä keskustaa mahdollistaisi myös nykyistä paremmin hyödyntämään liikkumisessa auton sijasta eri joukkoliikennevälineitä, juna mukaan lukien. Sekin lienee selvää, ettei kivenheiton päähän rakentuva yliopisto ainakaan vähentäisi jo valmiiksi vahvaa Kempeleen veto- ja pitovoimaa.
Tuomas Lohi, FT
Kunnanjohtaja
