PÖYTÄKIRJA 12.10.2006

Kempeleen kunta

Pikkuparlamentti

Aika: 12.10.2006 klo 09.00 - 10.00
Paikka: Kempeleen kunnantalo, valtuuston istuntosali

Läsnä:

Kirkonkylän koulu: Olli-Pekka Pietikäinen opett., Julia Tahkola, Riku Karppinen

Santamäen koulu: Milla Louhivuori ohjaava opett., Ida Ijäs, Juho Valkama

Ketolanperän koulu: Sauli Ratamäki opett., Niina Mäkitalo, Henriikka Kolmonen

Yläaste: Sami Paananen opett., Jenni Rasinkangas, Henna Kyngäs, Marjo Järvitalo, Hilla Karppinen

Lukio: Jenni Termonen, Jaakko Moilanen, Juho Saarela

Ylikylä: Jaana Salmi opett., Sannamaria Itkonen, Riku Los

Nuorisotoimi: Matias Eilola, Samuli Lindberg

Viranhaltijat: Pentti Mellenius pj., Kari Ahokas, Markku Myllylä, Heino Peteri, Seppo Hautanen, Hannu Hietala
Koulujen oppilaita, Jussi Mäkäräinen siht.

1. Kokouksen avaus
Puheenjohtaja Pentti Mellenius avasi Pikku Parlamentin kokouksen toivottamalla osallistujat tervetulleiksi.

2. Kokouksen laillisuuden ja päätösvaltaisuuden toteaminen
Sihteeri piti nimenhuudon, jossa todettiin, että paikalla oli seitsemäntoista pikku parlamentaarikkoa. Pj. totesi, että kokous on laillinen ja päätösvaltainen.

3. Pöytäkirjan tarkastajien ja ääntenlaskijoiden valinta
Pöytäkirjan tarkastajiksi valittiin Jenni Rasinkangas ja Hilla Karppinen. Sovittiin, että he toimivat myös tarvittaessa ääntenlaskijoina.

4. Koulujen ja nuorisotoimen esityksiä Pikku Parlamentille

Ylikylän koulu:

  • Ei pitkän aikavälin hankkeita

Santamäen koulu:

  • Ksylitoli-karkkeja kouluihin. Siv.toimen osastopäällikkö Seppo Hautanen lupasi, että asiaa tutkitaan ja pyydetään asiasta lausunto kouluterveydenhoidosta.
  • Moottoriajoneuvolla ajokielto merkki koulun pihalle. Tekn. toimen os.päällikkö markku Myllylä totesi, että parastaikaa koulun pihaan tehdään parannustöitä, niin juuri nyt merkkiä ei kannata laittaa ja lähitulevaosuudessa koulun pihaan rakennetaan aita, jolloin pihalle autolla ajo ei ole mahdollista.
  • Leikkipuiston kunnostus. Puutarhuri totesi, että ko. puisto on seuraavien kunnostettavien puistojen joukossa.

Kirkonkylän koulu

  • Paiturin leikkipuiston kunnostus. Koulu esitti, että Paiturin leikkipuistoon saataisiin lamppuja, karuselli, koripalloteline, liukumäki ym laitteita. Puutarhuri Heino Peteri lupasi, että asia otetaan suunniitelussa esille koska asia vaatii investointeja.
  • Zimmariin pomppulauta ja katsomo. Siv.toimen os. päällikkö totesi, että Zimmari on alun perin suunniteltu siten, että sinne ei pomppulautaa tule. Allas on liian matala, joten turvallisuussyistä pomppulautaa ei Zimmariin voida sijoittaa. Katsomoa voidaan harkita mutta tilanahtaus asettaa siihenkin rajoitteita.

Ketolanperän koulu

  • Koulun viereisen suojatien hidaste. Tekn. osaston päällikkö Markku Myllylä totesi, että Ketolanaperäntie ei ole kunnallisia teitä vaan valtion hallinnassa oleva tie, joten hidasteen rakentaminen on valtion tiehallinnon asia. Näin ollen suojatien korotusehdotus pitäisi osoittaa Oulun tiepiirille.

Yläaste

  • Pingispalloja, - verkkoja, -mailoja ja alennusta Kempele-hallin kuntosalille. Sihteeri kertoi, että kun nuor.toimi hankkii pingisvälineitä niin samalla voidaan ostaa ko. tarvikkeita myös yläasteelle. Yläasteella on vielä porkkanarahat käyttämättä niin hankintaan on myös taloudelliset mahdollisuudet. Vapaa-ajan päällikkö Hannu Hietala sanoi, että alennuksia salivuoroihin tutkitaan.

Lukio

  • Penkkejä koululle. Siv.toimen joht. Seppo Hautanen lupasi, että määräraha penkkien hankintaan pyritään sisällyttämään seuraavaan talousarvioon.

Nuorisotoimi

  • Bänditiloja nuorille. Nuorisotoimi esitti, että ent. kansalaisopiston luokkaan saataisiin bändeille treeniaikoja. Hannu Hietala lupasi, että asiaa tutkitaan yhdessä nuorisotoimen kanssa.
  • Akustisia kitaroita nuorisotiloille. Sihteeri totesi, että molemmilla nuorisotiloilla on kitara mutta Monarin kitarasta on kielet poikki. Uudet kielet luvattiin hankkia ensitilassa.
  • DVD-laitteet nuor.tiloille. Sihteeri kertoi, että nuor.toimella on kalustomäärärahoja jäljellä joiden puitteissa DVD-laitteita voidaan ostaa nuorisotoimelle.

5. Muut esille tulevat asiat
Pj. esitteli P P:lle tulleet kirjeet jotka jaettiin ohjaaville opettajille mahdollisia myöhempiä toimenpiteitä varten.

6. Kokouksen päättäminen
Pj. Pentti Mellenius päätti kokouksen klo. 10.45

Allekirjoitukset:
Puheenjohtaja Pentti Mellenius
Sihteeri Jussi Mäkäräinen

Pöytäkirjan tarkastus:
Jenni Rasinkangas, Hilla Karppinen